Ananasringe uden tilsat sukker 1 kg

171,50 kr.*

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Uden svovl og sukker
  • Fin syrlighed og mild sødme
  • Skånsomt tørrede
  • Lækre saftige
  • Nem energi-snack på farten
Kvalitet: Ananasringe uden tilsat sukker 1 kg
171,50 kr.
308,00 kr.
Antal: Ananasringe uden tilsat sukker 1 kg
171,50 kr.
49,00 kr.
Varianter: Ananasringe uden tilsat sukker 1 kg
171,50 kr.
252,00 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 01.09.2023

Køb nu: Ananasringe uden tilsat sukker 1 kg

Ananas er syrlig, svier i munden og er bare irriterende at skrælle? De første to punkter kan let skaffes af vejen med godt modne høstede frugter, og skrælningen har vi sørget for. Det eneste du skal gøre er: Åbne pakken og nyde de bløde frugter. Ananas er en del af ananas-familien (Bromeliaceae) og kommer oprindeligt fra Amerika. I dag, ikke mindst på grund af den store efterspørgsel, dyrkes den som en frugtplante i tropiske områder rundt om i verden.

Tørrede ananasringe er en ideel snack på arbejdet, før eller efter træning, i skolen og universitet. Eller bare mellem måltiderne. Og selvfølgelig gør de sig rigtigt godt i müsli. De leverer energi, smager godt og alt dette, selvom - eller netop fordi - de hverken indeholder sukker eller svovl.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1486 / 355
Fedt 0 g
Heraf mættede fedtsyrer 0 g
Kulhydrater 82 g
Heraf sukkerarter 61 g
Kostfibre 9.1 g
Protein 2.3 g
Salt 0 g
Varenummer: ANA_002
Oprindelse Costa Rica
Indhold 1 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335833261
Datablad Specifikation
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt. Beskyttes mod lys
Ingredienser 100% ananas
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, JORDNØDDER, SOJA, MÆLK (LAKTOSE), NØDDER, SESAM og SVOVLDIOXID (SULFITTER).
Mindst holdbar til 01.09.2023
Varebetegnelse Tørrede ananasringe, ubehandlede og skiveskårede
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Ananasringe uden tilsat sukker 1 kg
Vores ananasringe er usødet og uden svovl. De smager frugtagtigt og aromatisk, ligesom ananas. De kan spises almindelige, dyppes i chokolade eller laves til stænger. Men de gule til let brune ringe er også fremragende i krydrede retter fra det indiske eller asiatiske køkken.
Hvis din firbenede ven har stjålet et par tørrede ananasringe, er det ikke noget problem. Mange mennesker giver endda deres hunde tørret frugt med vilje. Sammenlignet med mange andre producenter har vores den fordel, at de ikke indeholder ekstra sukker. Ikke desto mindre bør du tænke på det rigtige hundefoder. Du er velkommen til at kigge på vores sortiment af hundefoder.
Ananas kan fås i supermarkederne hele året rundt, da de næsten altid importeres til Tyskland. Hovedperioden for ananas i butikken er dog fra omkring marts til juli. I de andre måneder smager den måske ikke så aromatisk og frugtagtig - heldigvis er vores ananas høstet moden og kan nydes hele året rundt takket være tørringsprocessen.
Troede du, at du kun kunne lave marmelade med frisk frugt? Du tog fejl, for det er heller ikke noget problem at lave marmelade med tørret frugt. Den nemmeste måde at gøre det på er at lægge vores tørrede ananas i blød natten over i vand nok - på den måde bliver de dejligt bløde og kan nemt pureres om morgenen. Som du kender os, har vi også en vejledning i, hvordan du selv kan lave ananasmarmelade.
Ja, vores tørrede ananasringe er veganske. De er udelukkende fremstillet af ananas og indeholder ingen animalske ingredienser.
Ananas (Ananas comosus eller Ananas sativus) hører til bromelia-familien og stammer oprindeligt fra Amerika. I dag dyrkes den i tropiske områder over hele verden og vokser terrestrisk fra jorden. Dagens kendsgerning: Har du nogensinde undret dig over, hvad flertalsformen af ananas er? Det har vi også, og derfor har vi lavet lidt research for dig. Og vi har gode nyheder: Både "the pineapple" og "the pineapple" er den korrekte flertalsform af den tropiske frugt.
Ananas er naturligt glutenfri. Der kan dog forekomme krydskontaminering med gluten under fyldningsprocessen, da vores fyldstof også forarbejder glutenholdige fødevarer. Derfor betegner vi ikke vores tørrede ananasringe som glutenfri.
100 g af vores tørrede ananas indeholder 355 kcal. Du kan finde de nøjagtige næringsværdier ved siden af eller under produktbeskrivelsen eller emballagen.
Frem for alt er en afbalanceret og sund kost sundt. Vores tørrede ananasskiver scorer dog point med deres høje fiberindhold (9,1 g/100 g) og fortryller dine smagsløg.
Ananas bør kun spises med måde under graviditeten. Derfor bør du tale med din læge om, hvorvidt du kan spise vores tørrede ananas under graviditeten.
Nej, det må du hellere lade være med at gøre. Kondensvandet gør ananasen blød efter optøning, og den vil hurtigt begynde at skimle. Men da vi har tørret ananasen, behøver du ikke at fryse den ned - den kan holde sig længe alligevel.
Du opnår primært vægttabsmål ved hjælp af et kalorieunderskud. Tørrede ananasringe er som de fleste tørrede frugter ikke ligefrem kaloriefattige. Du behøver dog ikke at forvise tørret ananas fra dit køkken, hvis du er på slankekur. De er rige på kostfibre (9,1 g/100 g).

Varieties & Origin

Dried pineapple

Dried pineapple pieces taste fruity and sweet, and add a delicate and unique taste to your morning porridge or yoghurt bowl.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Costa Rica 3400000
Philippinen 2700000
Brasilien 2600000
Thailand 2100000
Indonesien 1800000
Indien 1700000
Nigeria 1600000
China 1600000
Mexiko 1000000
Kolumbien 900000
Ghana 700000
Vietnam 650000
Angola 600000
Peru 550000
Venezuela 500000

Around 28 million tons of pineapple were harvested worldwide in 2018. Most of it comes from Central and South America, and Asia, but pineapple is also cultivated in other countries with a sufficiently warm climate. In total, an area of over 1,000,000 hectares was planted with pineapples in 2018. In most cases, pineapple is grown in monocultures and takes 1 to 1.5 years to be harvested, depending on the climate.

Produktion

Prisudvikling "Ananasringe uden tilsat sukker 1 kg"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.9/5

322 Bedømmelser


94%
6%
0%
0%
0%
Elisabeth F.  | 12.08.2022

Fantastisk!!!!

De er rigtig gode som snacks mellem måltiderne.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
pollyanna H.  | 31.07.2022

Sød

lækre modne og søde Ananas

2 person(er) fandt denne information nyttig
Jasmine G.  | 09.07.2022

Meget velsmagende

Min mand elsker dem som erstatning for slik.

1 person(er) fandt denne information nyttig
Martina D.  | 06.07.2022

Sund og behagelig snack

Skiverne, der blev købt som en snack for at få maven til at fungere bedre, var meget velsmagende, søde og velsmagende. Jeg vil købe dem igen

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Jasmin H.  | 29.06.2022

Simpelthen lækker og en fantastisk frugt snack

Top kvalitet, god pris, god smag

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Barbara M.  | 28.06.2022

Meget velsmagende.

Super kvalitet. Mega smag.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Carole C.  | 21.06.2022

Megalecker!!!!

Lækker og saftig! Jeg kan virkelig anbefale det!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Enf.ª Ana V.  | 20.06.2022

Fremragende

Ordren kom super hurtigt. Meget velsmagende. Fremragende snack. Lidt syrlig.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Stephanie R.  | 07.06.2022

Velsmagende, men klistret

De tørrede ananaser er meget velsmagende. Jeg vil helt sikkert bestille dem igen. Desværre hænger de sammen, hvilket er lidt irriterende, når man spiser.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Andrea S.  | 23.05.2022

Min elskede erstatning for vingummi!

Meget velsmagende! Jeg har allerede købt ananasringene flere gange og kan virkelig godt lide dem. De er nogle gange lidt fugtigere, andre gange lidt tørre, men altid meget frugtagtige og behageligt søde. Jeg har haft nogle, der var ret sukkerholdige og næsten uden smag, men det har disse aldrig været. De er min erstatning for gummibamser og co. og jeg synes, at de er en absolut fuld-værdi sådan. Så de vil blive købt igen og igen.

3 person(er) fandt denne information nyttig

Gør din ordre fri for forsendelsesomkostninger! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også