🔥Ved temperaturer over 25 °C kan vi desværre ikke garantere, at produkterne forbliver intakte og ikke smelter under transporten🔥

Frysetørrede bananskiver 500 g

227,50 kr.*

455,00 kr.* pr. 1 kg

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Herligt sprøde
  • Næsten samme ernæringsværdier sammenlignet med friske bananer takket være frysetørring
  • Pep dit vand op med et par skiver - prøv det!
  • Perfekt knasende ingrediens til din müsli
Kvalitet: Frysetørrede bananskiver 500 g
77,00 kr.
29,75 kr.
227,50 kr.
Varianter: Frysetørrede bananskiver 500 g
29,75 kr.
227,50 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 05.03.2024

Køb nu: Frysetørrede bananskiver 500 g

Vi elsker bananer - og det gør du sikkert også? Så må du altså prøve vores frysetørrede bananskiver! De er et godt og sprødt alternativ til tørrede bananer. Det er ingen hemmelighed, at den gule tropiske plante er en af ​​danskernes yndlingsfrugter. De giver energi og smager naturligt sødt - en praktisk snack på farten. Frysetørringsprocessen trækker vandet ud af de friske frugter, men næringsstofferne, den lækre aroma, farven og smagen - og dermed den fulde banankraft - bevares derimod.

 

Vores bananskiver er lige så alsidige som alle deres "søstre". Uanset om det er i din müsli, som en snack mellem måltiderne eller med nøddesmør på brød - bananskiver funker altid.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1449 / 346
Fedt 0 g
Heraf mættede fedtsyrer 0 g
Kulhydrater 75 g
Heraf sukkerarter 63 g
Kostfibre 6 g
Protein 4 g
Salt 0 g
Varenummer: BANA_004
Oprindelse Kina, Colombia, Nicaragua, Indien
Indhold 0.5 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335834817
Datablad Specifikation
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt.
Ingredienser 100 % frysetørrede bananskiver
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, SOJA, SKALFRUGTER og SESAM
Mindst holdbar til 05.03.2024
Varebetegnelse Frysetørrede bananskiver
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Frysetørrede bananskiver 500 g
Det er ikke noget problem at spise frysetørret frugt, som f.eks. vores bananskiver, under graviditeten. Hvis du er usikker, kan din læge altid rådgive dig om den optimale mængde for dig.
Frysetørring er allerede en gammel opfindelse, som gør det muligt at konservere fødevarer længere ved at fjerne vand. Frugterne skæres ud og fryses først i frysetørringsmaskiner. Det lyder mere kompliceret, end det er. En sådan maskine består af to kamre, der er forbundet med hinanden. I den ene dybfryses frugten, i den anden udsættes den for vakuum. I dette såkaldte vakuumkammer udvindes en stor mængde vand fra bananerne. Resultatet er vores lækre, frysetørrede bananskiver, som bare venter på at blive spist i 500 g-pakken.
Der er ikke noget galt med at give dit barn frysetørret frugt, som f.eks. vores bananer. Du skal dog tale med din læge på forhånd for at sikre dig, at dit barn er gammel nok til dette.
Først og fremmest er en afbalanceret, sund kost sundt. Vi tilsætter ikke raffineret sukker til vores bananer, da de er naturligt søde nok. Hvis du leder efter oplysninger om næringsværdierne, er det bedst at kigge direkte ved siden af eller under produktbeskrivelsen i specifikationstabellen.
100 g af KoRos frysetørrede bananskiver giver 346 frugtagtige kalorier.
Vores frysetørrede bananskiver lavet af 100 % bananer er en lækker snack til mellemmåltider eller til bagning. De overbeviser med deres frugtagtige smag og deres sprøde bid. Du kan selvfølgelig også tilføje dem til din müsli, grød eller smoothie.
Ja, bananskiverne er veganske. Alt, hvad der kommer i posen, er 100 % frugtagtige, lækre bananer i frysetørret udgave.
Bananskiverne opbevares bedst på et tørt sted ved stuetemperatur og beskyttet mod sollys, hvor de kan holde sig i mindst 12 måneder fra produktionstidspunktet.

Varieties & Origin

Dried banana stripes

Dried banana stripes come from ripe bananas, and are about 10 cm long

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Indien 30900000
China 11200000
Indonesien 7300000
Brasilien 6800000
Ecuador 6500000
Philippinen 6200000
Guatemala 4000000
Kolumbien 3700000
Angola 3500000
Tansania 3500000
Costa Rica 2600000
Mexiko 2400000
Vietnam 2100000
Ruanda 1800000
Burundi 1700000
Kenia 1400000
Ägypten 1400000
Papua-Neuguinea 1400000
Kamerun 1200000
Dominikanische Republik 1200000

Bananas grow in the tropical and subtropical regions near the Equator which are often referred to as The Banana Belt. This is located between the 38th degree north and the 28th degree south latitude, and offers ideal growing conditions. In 2018, almost 116 million tons of bananas were grown worldwide. The world's largest producer is India with 30.9 million tons.

Produktion

Prisudvikling "Frysetørrede bananskiver 500 g"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.8/5

139 Bedømmelser


86%
10%
1%
1%
1%
Dietmar W.  | 25.06.2022

Top

Hmmm mm mums

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Sandra S.  | 16.05.2022

Meget velsmagende!

super velsmagende. går også meget godt hos børnene som en snack.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Margit K.  | 08.05.2022

Gode produkter

En super kvalitet, god smag

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Miriam T.  | 25.04.2022

De er lækre og dejligt sprøde.

Bananchipsene er super sprøde, dejligt søde og smager som banan. Især børnene kan ikke få nok af dem.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Elisabeth L.  | 21.04.2022

Sprød lækker, klistrer ikke, - super godt

Da vores datter ikke spiser "normale" bananer, prøvede vi disse og se og se.... hun spiser dem! Og det gode er, at alle vitaminerne forbliver, når du tørrer bananerne på denne måde!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 25.02.2022

Hammer!!!!

Så lækkert og sprødt. Normalt kan jeg kun lide friske bananer, men disse er simpelthen uimodståelige!!!!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 23.02.2022

Meget velsmagende og god kvalitet

Meget velsmagende og god kvalitet

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 23.02.2022

Favoritnaps

Min 1 årige og jeg elsker bananerne. Utroligt velsmagende og sprøde. Prisen er helt i orden. Den helt rigtige emballage

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 22.02.2022

Lidt sød, men stadig mega lækker

Emballagen af varerne er god, så der er ingen frugtbrud at rapportere om. Pris/ydelse er simpelthen uovertruffen. Intensiv smag, men ret sød til snacks. Men de er helt rigtige i müsli eller grød.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 21.02.2022

Lækker, sød snack. Et must for bananelskere.

Lækker, sød snack. Et must for bananelskere.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig

Kunderne købte også