Økologisk groft sojakød 1 kg

101,50 kr.*

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Økologisk kvalitet
  • Højt fiberindhold og rig på protein
  • Vegansk
  • Alternativ til hakkekød
  • Produceret i Østrig
Kvalitet: Økologisk groft sojakød 1 kg
98,00 kr.
101,50 kr.
87,50 kr.
Ved at indsende denne formular accepterer jeg de generelle vilkår og betingelser samt privatlivspolitikken.

Køb nu: Økologisk groft sojakød 1 kg

Du er sulten efter hakkekød med cremet svampesovs, rødkål og brune kartofler, som mormor lavede dem, men du vil ikke spise kød? Så pas på, for efter vi allerede har præsenteret dig for et vegansk kød-alternativ til lækker bolognese og brændende chili con arne med vores økologiske fint hakket sojakød, kommer her din billet til kødfri, men nostalgisk soul food. Vores grove økologiske sojakød er lavet af 100 % soja, og størrelse og form gør det perfekt til hyggelige søndagsmiddage, sprøde grøntsagsretter og lækre ovnkreationer. Køb vores grove økologiske sojakød nu!

Sådan tilberedes vegansk sojakød

Vejen fra pakken til tallerkenen: For at tilberede sojagranulatet skal du blot lade det trække og hvile i ca. 10 minutter i kogt økologisk grøntsagsbouillon eller økologisk grøntsagsbouillon uden salt og lade det hæve. Hæld den overskydende væske fra, og så har du alle slags kulinariske muligheder - marinere, panere eller du fylder dine yndlingsgrøntsager med det og steger dem i ovnen? Sauteret og serveret med hvide økologiske basmatiris, kan du også toppe kødet med vores fine tomatsauce med aubergine. Eller foretrækker du hellere arrabiata?

Køb groft økologisk sojakød

Vores grove økologiske sojakød er efterhånden på alles læber. Og det forstår vi godt, for den hurtige og nemme tilberedning gør vores raffinerede, krydrede sojahakkekød velegnet til et hurtigt måltid efter arbejde såvel som til en særlig lejlighed. Det er også rigt på protein og har et højt fiberindhold. Vi gør dig kødløst lykkelige. Vores grove økologiske sojakød - bestil det nu!

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1497 /  356
Fedt 8 g
Heraf mættede fedtsyrer 1.6 g
Kulhydrater 14 g
Heraf sukkerarter 6.2 g
Kostfibre 15 g
Protein 50 g
Salt 0.02 g
Varenummer: SOJA_002
Oprindelse Østrig
Øko-oprindelse EU-landbrug
Indhold 1 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335838730
Datablad Specifikation
Øko-kontrolorgan
EU Bio
PL-EKO-07
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt.
Ingredienser 100% SOJA** fra økologisk landbrug
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, SESAM, MANDLER, HASSELNØDDER, VALNØDDER, CASHEWNØDDER og PISTACIENØDDER.
Mindst holdbar til 31.03.2024
Varebetegnelse Økologisk sojakød
Etikettenhinweis Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen.
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologisk groft sojakød 1 kg
Keine Suchergebnisse vorhanden.

Für unsere Bio Sojaschnetzel können wir eine Kreuzkontamination mit Gluten nicht ausschließen. Personen mit Zöliakie oder einer starken Glutenunverträglichkeit raten wir daher vom Verzehr ab.

Das kommt natürlich ganz auf die Person und ihren Hunger an. Wir empfehlen jedoch für 4 Personen 100 g Schnetzel einzurechnen, wenn es eine sättigende Beilage wie z. B. Nudeln oder Reis und Gemüse dazu gibt.

Für unser grob geschnetzeltes Soja werden Sojabohnen aus österreichischem, biologischem Anbau gemahlen und anschließend gepresst. Dabei wird das Sojamehl vom Sojaöl getrennt. Die Masse wird danach mit einem Extruder in die gewünschte Form gebracht. Nach einem Trocknungsvorgang werden die Sojaschnetzel schließlich verpackt.

Gib die gewünschte Menge Geschnetzeltes in ausreichend Gemüsebrühe oder heißes, gewürztes Wasser und lass die Schnetzel einweichen und aufquellen. Als Faustregel kannst Du Dir hierfür 100 g Geschnetzeltes auf 200–300  ml Flüssigkeit merken. Anschließend ist das Sojagranulat verzehrfertig und Du kannst es ganz nach Deinem Geschmack würzen und weiterverarbeiten.

Bei einer Temperatur zwischen zehn und 25 °C ist das Sojagranulat ungeöffnet ab der Produktion mindestens 18 Monate haltbar.

Unsere Bio Sojaschnetzel haben einen hohen Ballaststoffgehalt und sind proteinreich. Sie sind schnell und einfach zuzubereiten und lassen sich vielseitig weiterverarbeiten. Daher sind sie eine hervorragende vegane Alternative zu Fleisch. Die Größe des Sojagranulats erinnert an Geschnetzeltes, weshalb es sich besonders gut für frische Gemüsepfannen, cremige Currys oder Sahnesoßen eignet.

Økologisk groft sojakød 1 kg
Økologisk fint sojakød 1 kg
Tekstureret ærteprotein 600 g
Økologiske soja-medaljoner 500 g
Bedømmelser
Pris 101,50 kr.* 98,00 kr.* 94,50 kr.* 87,50 kr.*
Artikelnummer SOJA_002 SOJA_001 ERBSE_001 SOJA_018
Indhold 1 kg 1 kg 0,6 kg 0,5 kg
Basispris 101,50 kr.* / 1 kg 98,00 kr.* / 1 kg 157,50 kr.* / 1 kg 175,00 kr.* / 1 kg
Allergene Kan indeholde spor af GLUTEN, SESAM, MANDLER, HASSELNØDDER, VALNØDDER, CASHEWNØDDER og PISTACIENØDDER. Kan indeholde spor af GLUTEN, SESAM, MANDLER, HASSELNØDDER, VALNØDDER, CASHEWNØDDER og PISTACIENØDDER. Kan indeholde spor af GLUTEN, NØDDER og SESAM. Kan indeholde spor af GLUTEN, NØDDER og SESAM
Zutaten 100% SOJA** fra økologisk landbrug 100 % SOJA* *fra økologisk landbrug 100% gule ærter 100 % tekstureret SOJAMEL* * fra økologisk landbrug
Energie (kcal) 356 356 362 354
Fett 8 7,5 6,3 6
Kohlenhydrate 14 14 10 15
Ballaststoffe 15 15 9,7 16
Eiweiß 50 50 61 52

Varieties & Origin

Soy granules

These small granules made of soy are perfect for a vegan Bolognese, as they resemble minced meat in size (3-5 mm) and, once soaked, in texture.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
USA 119518490
Brasilien 114599168
Argentinien 54971626
China 13149485
Indien 10981000
Paraguay 10478000
Kanada 7716600
Ukraine 3899370
Russland 3621344
Bolivien 3018872

The demand for soy has been steadily growing over the past 30 years. In 2017, the world harvest of soy was 352 million tons. The ten largest producers, led by the USA, together produced 97% of the total world harvest.

Prisudvikling

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

Das sagen andere über Økologisk groft sojakød 1 kg

4.8/5

112 Bedømmelser


97
13
1
1
0

S

Sylvia Z.

15.01.2023

Godt produkt

Meget god

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
S

Sandra A.

11.01.2023

Meget velsmagende i pastasauce, lasagne osv.

Fremragende forhold mellem kvalitet og pris.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
G

Giulia V.

09.01.2023

Fremragende!

Jeg har lavet en fantastisk soyagryde med dette granulat. Jeg vil helt sikkert købe det igen, jeg anbefaler det.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
G

Giulia V.

09.01.2023

Fremragende!

Jeg har lavet en fantastisk soyagryde med dette granulat. Jeg vil helt sikkert købe det igen, jeg anbefaler det.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
A

Alexandra S.

20.12.2022

Top produkt

Super konsistens, meget nem at bruge

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
G

Giovanna D.

20.12.2022

Du er vidunderlig, dine produkter burde købes af hele verden

Alt kom til mig perfekt emballeret, i en genlukkelig pakke. Jeg vil købe fra dig igen. Du er fantastisk ❤️

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
S

Sandra B.

12.12.2022

Meget velsmagende og let at lave

I går fik vi en vegetarisk karry med ingredienser fra Koro og økologisk Doja-kød i skiver. Simpelthen lækkert. Det behøver ikke altid at være kød. Du får den fulde smag og alle de vigtige næringsstoffer.

1 person(er) fandt denne information nyttig
T

Tim L.

29.11.2022

Passer ind i ethvert måltid, er hurtig at lave og lækker!

Det skiveskårne kød leveres i en solid og god emballage. Selv efter at have åbnet og lukket flere gange fungerer lukkelisten godt og er tæt.

Selve hakket er i små stykker på størrelse med en bønne.
Den er meget alsidig, f.eks. som varmt topping på en salat, til pasta eller i forskellige andre retter. Du kan putte det i næsten alt.
For at forberede den er det bedst at lægge den i blød i grøntsagsbouillon i ca. 10 minutter. Derefter skal du bare sautere med grøntsager og krydre. Den har en let sojasmag og er lidt gummiagtig i konsistensen.
Hvis du tænker på retter som lasagne eller bolognese, bør du dog hellere vælge det finere kød.
Meget godt produkt!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
L

Laurine H.

29.11.2022

Ouaw!

Skiverne er større end jeg troede, men det er endnu bedre nu!
Fremragende erstatning for kød og meget proteinholdigt!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
A

Alexander Y.

09.11.2022

Som forventet

Det var som forventet. Intet mere til det!!!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig

Spar forsendelsen! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også