🔥Ved temperaturer over 25 °C kan vi desværre ikke garantere, at produkterne forbliver intakte og ikke smelter under transporten🔥

Økologiske basmatiris hvide 5 kg

150,50 kr.*

30,10 kr.* pr. 1 kg

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Fra 100 % økologisk landbrug
  • Uden smags-, farve- og konserveringsstoffer
  • Særligt aromatiske
  • Fin nøddeagtig smag
Kvalitet: Økologiske basmatiris hvide 5 kg
161,00 kr.
154,00 kr.
150,50 kr.
133,00 kr.
192,50 kr.
161,00 kr.
Varianter: Økologiske basmatiris hvide 5 kg
154,00 kr.
150,50 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 17.05.2025

Køb nu: Økologiske basmatiris hvide 5 kg

Bring Orienten ind i dit hjem med vores basmatiris. I Indien og Pakistan har denne rissort længe været en uundværlig del af køkkenet. Basmati er en særlig aromatisk langkornet ris, der oprindeligt kommer fra Afghanistan. Risen har en nøddet smag, den klæber sig ikke sammen og duften har en blomsteragtig aroma. I overensstemmelse hermed betyder basmati "duft" på hindi. Den betragtes som den fineste rissort.

Vores to Basmati-varianter, i brun og hvid, har bestået KoRo-smagstesten, hvorigennem vi har smagt og valgt den bedste ris til dig. Vores udvalgte basmati-sorter overbeviste os ikke kun med hensyn til smag, men også håndteringen. Risen kan koges super hurtigt på bare 15 minutter og har en luftig, let konsistens. Hvid basmatiris er lidt blødere i konsistensen end brun basmatiris. Forskellen ligger i forarbejdningen, idet den hvide ris formales og derved frigøres fra sit skind.

Den duftende ris kan bruges i søde såvel som salte retter, som tilbehør eller som hovedrollen i stegte risretter. Basmatiris er altid et glimrende valg og et godt alternativ til konventionel ris.

 KoRo-tip: For ekstra smag kan du tilføje krydderier i kogevandet. På denne måde kan du give risen en let krydret egensmag, for eksempel med kardemomme eller med vores gurkemeje.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1504 /  354
Fedt 0 g
Heraf mættede fedtsyrer 0 g
Kulhydrater 80 g
Heraf sukkerarter 0 g
Kostfibre 1 g
Protein 6.7 g
Salt 0.013 g
Varenummer: BAS_004
Oprindelse Indien
Øko-oprindelse Non EU agriculture
Indhold 5 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335836613
Øko-kontrolorgan
IT-BIO-007
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt. Beskyttes mod varme
Ingredienser 100 % basmatiris* *fra kontrollerede økologiske landbrug
Krydskontaminering Indeholder ingen allergener i henhold til EU-forordning 1169/2011.
Mindst holdbar til 17.05.2025
Varebetegnelse Økologiske basmatiris hvide
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologiske basmatiris hvide 5 kg
100 gram kogte basmatiris indeholder ca. 160 kalorier.
Jasminris har en mere blomsteragtig aroma, mens basmatiris har en mere jordagtig aroma.
Brune basmatiris er naturlige, dvs. de er ikke afskallede. Vigtige næringsstoffer bliver derfor bevaret. Konsistensen er lidt mere bidende end den er for hvide basmatiris.
Efter kogning er basmatibrune ris luftigere og mere luftige end andre typer ris.

Varieties & Origin

Sushi rice

Sushi rice is one of the short-grain rice varieties, which differentiate themselves from long-grain rice varieties, such as jasmine or basmati rice, due to their higher starch content. The starch in sushi rice makes it very sticky. Its aroma is quite sweet.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
China 206000000
Indien 157200000
Indonesien 7846465
Bangladesch 52231000
Vietnam 44974206
Thailand 32620160
Myanmar 26423300
Philippinen 18967826
Brasilien 12175602
Japan 10549000
USA 10025980
Kambodscha 9324000
Pakistan 7005000
Nigeria 6734000
Ägypten 6000000
Südkorea 5637682
Népal 5047047
Laos 4002425
Madagaskar 3978000
Sri Lanka 3381000

In total there are more than 100,000 different types of rice worldwide; it is therefore no wonder that rice is grown in more than 100 countries on all continents - except Antarctica. China and India lead the global production, but a lot of rice is also grown in other Asian countries and in South and North America, as well as in Europe. Depending on the variety, it takes between three and eight months until rice is ready to be harvested. After corn, rice is the world's most cultivated food.

Produktion

Hier wächst Dein Reis

Ob für Sushi, Risotto oder als leckerer Milchreis: Der Reis aus Deiner Bestellung ist sonnenverwöhnt und stammt von den Feldern Italiens.

Reis hat besonders viel Durst

Er beginnt seine Reise auf gefluteten Feldern. Zwar werden nicht alle Reissorten unter Wasser angebaut – aber Unkraut und Schädlinge haben nicht so viel Lust auf nasse Wurzeln und Füße. So steigt der Ertrag und die Reisbauern können mehr Reis für Dein nächstes Mittagessen ernten.

Reis ist das zweitwichtigste Lebensmittel

Fast 800 Millionen Tonnen Reis werden jedes Jahr geerntet – und es werden jährlich mehr. Weltweit liegt der Reis damit zwar hinter Mais (1,1 Mrd.), aber deutlich vor Kartoffeln (370 Mio.) und Weizen (730 Mio.).

Wir passen genau auf, was wir Dir schicken

Bevor der Reis seinen Weg zu Dir findet, wird natürlich erst die Qualität gecheckt. Alles, was nicht passt, wird aussortiert.

Nur poliert und gewaschen in die Verpackung

In diesen Maschinen wird der Reis für seine Reise auf deinen Teller vorbereitet. Hier werden die Reiskörner gewaschen und bekommen eine Wasser-Politur. So bleibt der natürliche Geschmack erhalten.

Essen zu testen macht (fast) immer Spaß

Ganz egal welchen Reis Du bei uns bestellst – bei KoRo bekommst du nur die leckersten Sorten. Nur wer unser Tasting übersteht, schafft es in unser Sortiment. Die Schlechten haben wir schon vorher für Dich raus gesucht.

Hier wartet Dein Reis auf Dich

Erst wenn die besten Körner ihren Weg in unsere Großpackungen gefunden haben, erwarten sie hier sehnsüchtig Deine Bestellung.

Prisudvikling "Økologiske basmatiris hvide 5 kg"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.9/5

93 Bewertungen


94%
6%
0%
0%
0%
Alex M.  | 27.06.2022

Simpelthen godt og pænt pakket

Godt forhold mellem pris og kvalitet.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
LILIANE D.  | 01.05.2022

Meget god

Det er anden gang, jeg bestiller denne ris, som er perfekt til vores brug

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Julia A.  | 24.04.2022

Pris ydeevne uovertruffen

Igen og igen

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Frank S.  | 21.04.2022

Kan varmt anbefales!!!!

En rigtig god ris, har bestilt den her mange gange og er altid meget tilfreds med kvaliteten. Leveringen var også hurtig og godt pakket. Bliv ved med det...;)

1 Person(en) fanden diese Information hilfreich
MULLER V.  | 21.04.2022

Top top top !

Top !

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 22.02.2022

Meget gode økologiske basmatiris med et godt pris/ydelsesforhold

Pris-ydelsesforholdet er meget godt. Basmatiris har en mild, behagelig aroma og kan tilberedes meget godt i riskomfuret. Før kogning skal risene vaskes to til tre gange, så alle bitterstoffer og overskydende stivelse forsvinder.

1 Person(en) fanden diese Information hilfreich
Anonym  | 17.02.2022

-

-

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 13.02.2022

Super i så stor en størrelse. Meget

Super i så stor en størrelse. Meget praktisk

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 10.02.2022

Lækker

Jeg elsker denne ris, altid i topklasse.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 09.02.2022

-

-

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert

Kunderne købte også