Økologiske kokoschips ristede 1 kg

80,50 kr.*

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Økologiske
  • Lækker ristet aroma
  • Sprøde
  • 1 kg-fordelspakke
  • Alsidige anvendelsesmuligheder
Kvalitet: Økologiske kokoschips ristede 1 kg
80,50 kr.
119,00 kr.
77,00 kr.
101,50 kr.
Varianter: Økologiske kokoschips ristede 1 kg
68,25 kr.
80,50 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 31.12.2022

Køb nu: Økologiske kokoschips ristede 1 kg

Hos KoRo har vi tilføjet endnu et kokosvidunder der får munden til at løbe i vand: Ristede kokosnøddechips. Det hvide kokosnøddekød fjernes fra den hårde, fibrøse brune skal og skæres i små skiver. Derefter ristes chipsene og de udfolder både deres unikke kokosnøddearoma og en ristet aroma. De sprøde økologiske kokoschips er hverken tilsat sukker, farve- eller tilsætningssstoffer.

Uanset om du skal snacke, raffinere din müsli eller peppe dine krydrede retter op, vil de ristede kokoschips være en tro væbner. Vores tip: Brug det som en lækker topping på dit hjemmebag. De smager også skønt blandet med vores uristede kokosnøddechips.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 3115 / 744
Fedt 68 g
Heraf mættede fedtsyrer 65 g
Kulhydrater 10 g
Heraf sukkerarter 6 g
Kostfibre 13 g
Protein 6 g
Salt 0 g
Varenummer: KOKOS_015
Oprindelse Sri Lanka
Oprindelse (forarbejdning) Sri Lanka
Øko-oprindelse Landbrug i EU/uden for EU
Indhold 1 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335838754
Datablad Specifikation
Øko-kontrolorgan
PL-EKO-07
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt. Beskyttes mod lys.
Ingredienser 100% kokoschips * * fra kontrollerede økologiske landbrug
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, SOJA, SKALFRUGTER og SESAM.
Mindst holdbar til 31.12.2022
Varebetegnelse Økologiske tørrede og ristede kokosnøddechips
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologiske kokoschips ristede 1 kg
Selvfølgelig kan du give din hund vores kokosnødchips i moderate mængder som en lille snack. Men din firbenede ven står os særligt nært på hjerte. Derfor har vi udviklet en Kornfrit tørfoder der får din firbenede ledsager igennem dagen!
Vores kokosnødchips bringer en frisk, eksotisk note ind i dit køkken og pifter ikke kun dine søde kreationer op. De sprøde kokosnøddetaljer gør også dine salte retter til ægte højdepunkter. Lad fantasien få frit løb, og kog dig igennem en række forskellige tropiske opskrifter. Du kan bruge kokoschipsene alene, som toppings til dine Karryretter til dine retter, eller du kan bruge dem til at give dine retter det sidste touch Tarte flambée tropisk ret. For at fremhæve den frugtagtige sødme elsker vi også at kombinere kokosnøddetaljerne med chokolade, f.eks. i form af fluffy Chokoladekanelvafler med kanel. Men vi bruger også ofte de ristede kokoschips alene som en snack.
Vores kokoschips har 744 kcal pr. 100 g. Du kan finde alle andre næringsværdier ved siden af/under vores produktbeskrivelse.
Frem for alt er en afbalanceret og sund kost sundt. Vores kokosnødchips er ikke kun særligt velsmagende, de har også et højt fiberindhold. 100 g af de sprøde kokosnødchips indeholder 15 g fibre.
100 % kokosnød. Vores økologiske kokosnød chips kommer uden tilsætningsstoffer. Vi tilbyder dig den rene, friske nydelse af kokosnød - ristet og uden konserveringsmidler. De sprøde chips er alsidige og kommer derfor til dit hjem i den praktiske 1 kg storpakke.

Varieties & Origin

Dried coconut chips

Dried coconut chips are deliciously fruity and aromatic, as the drying process enhances their original aroma. Coconut chips are available both sweetened and unsweetened, but the one we offer you are so tasty that need absolutely no sugar to surprise you!

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Indonesien 18555371
Philippinen 14726165
Indien 11706343
Sri Lanka 2623000
Brasilien 2346750
Vietnam 1571709
Papua-Neuguinea 1221080
Mexiko 1158471
Thailand 885751
Myanmar 557240

Coconuts grow in around 90 countries around the equator; Indonesia and the Philippines are the world's main producers, but coconut trees are also cultivated in India and Sri Lanka. In 2018, around 61.9 million coconuts were harvested worldwide. Coconut palms like temperatures of around 27 ° C and a lot of humidity: they grow best with 120 hours of sunshine a year. Did you know that a single full-grown palm provides around 50-80 coconuts a year?

Produktion

Prisudvikling "Økologiske kokoschips ristede 1 kg"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.9/5

99 Bedømmelser


92%
6%
0%
2%
0%
Marina S.  | 31.07.2022

Insider-tip

De smager godt, og jeg kan godt lide, at de er usødet, og at pakken kan genlukkes.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Grégory M.  | 16.07.2022

Lækker og sprød!

Jeg tilføjer det til min hjemmelavede granola... Det giver smag og sprødhed! Som snack er den også fantastisk! Smagen er fantastisk! Velsmagende og sprødt!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Marion B.  | 15.07.2022

Lækkert!

SU-PER god! den er sprød, den har en fantastisk kokosnøddesmag, jeg kan virkelig anbefale den! jeg bruger den som topping i mine gryderetter, mine yoghurter med frugt osv. For godt

2 person(er) fandt denne information nyttig
Rahel P.  | 10.07.2022

Smag meget velsmagende.

Smager mega lækkert, kombinationen af de rene kokosnød chips sammen med ristningen, fantastisk. De er gode i müsli eller til at pynte salater eller desserter.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Giorgia R.  | 30.06.2022

God, selv om ristningen ikke er særlig mærkbar.

Kokosnøddeternis må aldrig mangle som topping i mine smoothie bowls. Godt produkt, men efter min mening er ristningen ikke særlig mærkbar.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Federica G.  | 13.06.2022

Crunchy

Meget god i yoghurt og grød om morgenen. Virkelig fantastisk

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Ana N.  | 07.06.2022

Troope bonnes

De bedste kokosnøddespåner Ingen sukker trods alt, for du kan ikke finde en uden

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Samuela B.  | 12.05.2022

Super!

Pas på, for de er vanedannende! Jeg bruger dem overalt, til at lave granola, i yoghurt, i kager.... Lækkert!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Elena M.  | 08.05.2022

Effektivt til brug Jeg bruger

God kvalitet/pris og også håndværket forbliver frisk, godt forseglet i sin originale emballage.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Cinzia R.  | 23.04.2022

FARVEL

Lidt for smuldrende, men meget god.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig

Gør din ordre fri for forsendelsesomkostninger! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også