Økologiske mangostrimler Brooks 1 kg

150,50 kr.*

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Frugtig-sød, saftig og uimodståeligt lækre
  • Verdens muligvis bedste tørrede mango
  • Praktisk 1 kg-fordelspakke
  • Fri for svovl og konserveringsmidler
  • Fra kontrolleret økologisk landbrug
Kvalitet: Økologiske mangostrimler Brooks 1 kg
150,50 kr.
171,50 kr.
185,50 kr.
Antal: Økologiske mangostrimler Brooks 1 kg
150,50 kr.
1.340,50 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 10.09.2023

Køb nu: Økologiske mangostrimler Brooks 1 kg

Mangoer - enten er de for hårde, for sure eller svære at fjerne fra deres kerne. Good news: med vores tørrede mango af sorten "Brooks” hører disse udfordringer fortiden til. De modne frugter høstes i Burkina Faso, skrælles og tørres i strimler, så du kan nyde den søde power-snack hele året rundt - uden nogle anstrengelser. køb vores tørrede mangostrimler nu og lad os overbevise dig! 

Oprindelse – tørret mango

Mangoen tilhører sumak-familien og er botanisk set beslægtet med pistacie- og cashewnødder. Mangoen kommer oprindeligt fra Indien og dyrkes for det meste i tropisk regnskov.  Vores mango kommer dog fra Burkina Faso. Hvis du gerne vil vide, hvordan mangoen – idet den overspringer flere handelstrin i forsyningskæden - finder vej fra Burkina Faso til dit hjem, kan du læse vores artikel om netop dette.

Økologisk mango uden tilsat sukker

Super saftig, let syrlig og samtidig behageligt sød - med denne smagsoplevelse får vores tørrede mango straks munden til at løbe i vand og hjertet til at slå en smule hurtigere hos enhver feinschmecker. Det er ikke for ingenting, at det er den mest populære mango i vores onlineshop. Den skånsomme tørring i ovn ved lav temperatur gør, at smagen forbliver naturligt sød, og gør det overflødigt at behandle den med svovl. Som om det ikke var nok, sparer du også penge ved at købe vores lækre mango i den fordelagtige pakkeformat og undgår samtidig unødvendigt emballageaffald.

Tørret mango som energileverandør

Vores tørrede mango er en ideel powersnack. Uanset om det er i müsli, en sprød salat eller mango curry - de stærke gul-orange striber er blevet kysset af solen, og det kan du smage! Vores tip: Hvis du vil have mangoen lidt mere mør, kan du lægge den i blød i vand i ca. 30 minutter. Det gør det endnu nemmere at bruge den tørrede mango i smoothies eller Bliss Balls. Så hvad venter du på? Bestil vores økologiske mangostrimler, før de igen er udsolgt..

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1276 / 305
Fedt 2.2 g
Heraf mættede fedtsyrer 0.5 g
Kulhydrater 61 g
Heraf sukkerarter 60 g
Kostfibre 8.4 g
Protein 3 g
Salt 0.04 g
Varenummer: MANG_003
Oprindelse Burkina Faso
Øko-oprindelse Ikke-EU-jordbrug
Indhold 1 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335831588
Datablad Specifikation
Øko-kontrolorgan
DE-ÖKO-039
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt, køligt og beskyttet mod lys
Ingredienser 100% tørret mango* *fra kontrolleret økologisk landbrug
Krydskontaminering Indeholder ingen allergener i henhold til EU-forordning 1169/2011
Mindst holdbar til 10.09.2023
Varebetegnelse Økologiske tørrede mangestrimler
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologiske mangostrimler Brooks 1 kg
Nej, mango indeholder ingen allergener. Der kan dog forekomme krydskontaminering under påfyldningsprocessen, da vores aftapper også forarbejder andre fødevarer. Hvis du er allergisk over for mango, er Brooks mangostrimler ikke det rigtige valg for dig. Men måske vil du også kunne lide vores andre tørrede frugter. Det er bedst at rådføre sig med din læge på forhånd.
Ja, de er en populær ingrediens i babymad på grund af deres lave syreindhold. Hvis du ikke laver dem til grød, skal du bare sørge for, at dit barn kun spiser dem siddende - men det er sikkert ikke noget nyt for dig.
Den økologiske mango fra KoRo skal opbevares køligt og tørt. Den skal også beskyttes mod lys.
Du kan selvfølgelig også selv lave de tørrede mangostrimler. Den nemmeste måde er at bruge en dehydrator, da temperaturen kan holdes konstant på 50 grader i lang tid (ca. 10-12 timer). Men tørringsprocessen kan også foregå i en ovn. Du skal naturligvis huske på, at vi allerede har gjort dette arbejde for dig. Mangoerne høstes mellem marts og juli, når de ikke er helt modne, så de har den perfekte modningsgrad efter tørring. Det er bestemt en udfordring at finde den perfekte modenhed med mango fra supermarkedet. Og det er ikke det hele: Fordi vi springer handelsstadier over med vores større pakker og giver den deraf følgende prisfordel videre til dig, sparer du også penge.
100 g mangostrimler indeholder 305 kcal. Du kan finde de nøjagtige næringsværdier ved siden af produktbeskrivelsen eller på produktemballagen.
Ja, vores økologiske mangostrimler er lavet af 100 % mango. Derfor er de veganske.
Kort fortalt er processen som følger: Frugterne dyrkes i Burkina Faso. Når de er modne, høstes de og skrælles. De skiveskårne mangoer tørres derefter i ovnen ved en lav temperatur. Mangoerne sendes derefter til vores KoRo-lager i Tyskland i lufttætte værdipakker. Her venter mangostrimlerne bare på, at du klikker på "Læg i indkøbskurven".
Du kan også give din hund en lille mængde af de tørrede mangostrimler. Vi vil blive glade, hvis du sender os et billede af hans ansigtsudtryk (f.eks. via Instagram)! Vi tilbyder også "rigtigt" hundefoder - selv om det ikke indeholder mango, er det stadig meget populært blandt vores firbenede venner.
Ja, vores mangoer kommer fra økologisk landbrug.

Varieties & Origin

Kent

Den tørrede Kent-mango har en fyldig og ekstra frugtig smag. Den har en vidunderlig, fyldig gul farve og har et behageligt bid i, da Kent-mangoerne har færre fibre end andre mangosorter.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Produktion

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Prisudvikling "Økologiske mangostrimler Brooks 1 kg"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.8/5

715 Bedømmelser


86%
10%
2%
2%
1%
Danijela J.  | 15.08.2022

Helt lækkert i müsli eller som en erstatning for vingummi

Meget velsmagende, frugtagtig-sød uden unødvendigt tilsat sukker. Jeg kan godt lide at tilsætte dem til min müsli i små stykker eller spise et par skiver som snack.

4 person(er) fandt denne information nyttig
CAROLINE B.  | 02.08.2022

Lækkert. Meget let syrlig.

Lækkert. Meget let syrlig.

10 person(er) fandt denne information nyttig
Jun Z.  | 28.07.2022

God værdi for pengene.

God produktkvalitet, god pris. Tak!

5 person(er) fandt denne information nyttig
solene s.  | 27.07.2022

Skal bestilles parvis

Stor skive, meget god, uden tilsat sukker. Meget vanedannende i vores hus...

17 person(er) fandt denne information nyttig
Christophe S.  | 27.07.2022

Jeg anbefaler dette produkt for sin kvalitet, det er korrekt

god værdi for pengene ærgerligt, at den ikke er skåret i strimler god smag

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Gudrun K.  | 25.07.2022

Uden problemer et produkt, som man meget gerne kan anbefale.

Mangostrimlerne er så lækre og smager super frugtagtigt for mig et sundt alternativ til snacks og også til bagning. Jeg tror ikke, at de holder længe, for alle elsker dem. Forholdet mellem pris og ydelse er bare fantastisk for et så godt produkt. Min kæreste noterede straks adressen.

16 person(er) fandt denne information nyttig
Charlotte C.  | 20.07.2022

Fremragende værdi for pengene

Meget gode tørrede mangoer til en meget lavere pris end de kommercielle mangoer. Flotte tykke skiver, ikke for moden frugt, for mig er det perfekt. Jeg har lagt dem i en krukke til opbevaring

5 person(er) fandt denne information nyttig
Gunnar F.  | 18.07.2022

Absolut lækkert og derfor farligt

Mangostrimlerne er så lækre, at de knap nok overlever en uge i mit hus. Det er absolut farligt at have et helt kilo af dem derhjemme.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Grégory M.  | 16.07.2022

Top notch! Jeg anbefaler det! Smagen er fantastisk

Topkvalitet! 🤩 Mangoerne har en fantastisk smag! Perfekt til at lave hjemmelavet granola! 😋

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Kathleen W.  | 15.07.2022

Lækre mangostrimler

De smager dejligt af strimler af tørret mango. Problemet er, at det er så dejligt, at man bare bliver ved med at snacke! Leveringen var hurtig, og jeg modtog e-mails, der opdaterede mig om min ordre. Jeg er meget tilfreds både med servicen og produktet.

1 person(er) fandt denne information nyttig

Gør din ordre fri for forsendelsesomkostninger! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også