🔥Ved temperaturer over 25 °C kan vi desværre ikke garantere, at produkterne forbliver intakte og ikke smelter under transporten🔥

Økologiske tørrede bananskiver fra Sri Lanka 500 g

57,75 kr.*

115,50 kr.* pr. 1 kg

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Lækker i müsli
  • Af modne bananer
  • Intet tilsat sukker
  • Blødt bid
  • Som snack eller til müsli og grød
Antal: Økologiske tørrede bananskiver fra Sri Lanka 500 g
57,75 kr.
437,50 kr.
Varianter: Økologiske tørrede bananskiver fra Sri Lanka 500 g
57,75 kr.
227,50 kr.
77,00 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 02.08.2023

Køb nu: Økologiske tørrede bananskiver fra Sri Lanka 500 g

Alle elsker vores bananchips uden tilsat sukker. Da vi er store bananfans kan man naturligvis også finde økologiske tørrede bananskiver i vores sortiment. De gule tropiske planter er en af ​​danskernes yndlingsfrugter. Ikke underligt: De giver energi, smager naturligt sødt og kan nydes som en praktisk snack på farten.

For at powerfrugterne bevarer deres power er det vigtig for os, at bananskiverne får en skånsom forarbejdning såvel som at vi undgår tilsætningsstoffer fuldstændigt. NB: Bananskiverne har en blød konsistens, da de er tørrede, og derfor ikke sprøde ligesom de frysetørrede bananskiver eller bananchips.

Vores økologiske bananskiver er lige så alsidige som alle de andre slags. Uanset om det er i yoghurt og müsli, som en snack mellem måltiderne eller serveret sammen med cremet flødeost eller nøddemousse på brød - de er altid en vinder!

Opbevares på et tørt og køligt sted beskyttet mod lys.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1300 /  311
Fedt 0 g
Heraf mættede fedtsyrer 0 g
Kulhydrater 75 g
Heraf sukkerarter 55 g
Kostfibre 2.7 g
Protein 2.6 g
Salt 0 g
Varenummer: BANA_003
Oprindelse Sri Lanka
Øko-oprindelse Ikke-EU-landbrug
Indhold 0.5 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335834329
Datablad Specifikation
Øko-kontrolorgan
DE-ÖKO-039
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt, beskyttes mod varme
Ingredienser 100 % tørrede bananskiver* *fra kontrollerede økologiske landbrug
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, JORDNØDDER, SOJA, MÆLK (LAKTOSE), SKALFRUGTER, SESAM og SVOVLDIOXID (SULFITTER).
Mindst holdbar til 02.08.2023
Varebetegnelse Økologiske tørrede bananskiver
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologiske tørrede bananskiver fra Sri Lanka 500 g
Bananskiverne opbevares bedst på et køligt og tørt sted.
Ja, vores bananskiver er veganske. Alt, hvad der kommer i posen, er 100 % lækre bananer i tørret udgave.
100 g tørrede bananskiver giver 311 kcal.
Vores bananskiver af 100 % bananer er en lækker, sød snack til mellemmåltider og er også velegnede til bagning. De overbeviser med deres frugtagtige smag og bløde konsistens. Du kan selvfølgelig også tilføje dem til müsli og som topping på dine havregryn eller bananbrød.
Sundhed er først og fremmest en afbalanceret og sund kost. Vi tilføjer bevidst ikke sukker til vores bananskiver, da de allerede er søde nok af natur. Hvis du leder efter oplysninger om næringsværdierne, er det bedst at kigge direkte ved siden af eller under produktbeskrivelsen i specifikationstabellen.
Hvis de spises i normale mængder, bør tørret frugt som f.eks. bananskiver ikke være et problem under graviditeten. Din læge kan altid give dig det bedste råd, hvis du er usikker.

Varieties & Origin

Dried banana stripes

Dried banana stripes come from ripe bananas, and are about 10 cm long

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Indien 30900000
China 11200000
Indonesien 7300000
Brasilien 6800000
Ecuador 6500000
Philippinen 6200000
Guatemala 4000000
Kolumbien 3700000
Angola 3500000
Tansania 3500000
Costa Rica 2600000
Mexiko 2400000
Vietnam 2100000
Ruanda 1800000
Burundi 1700000
Kenia 1400000
Ägypten 1400000
Papua-Neuguinea 1400000
Kamerun 1200000
Dominikanische Republik 1200000

Bananas grow in the tropical and subtropical regions near the Equator which are often referred to as The Banana Belt. This is located between the 38th degree north and the 28th degree south latitude, and offers ideal growing conditions. In 2018, almost 116 million tons of bananas were grown worldwide. The world's largest producer is India with 30.9 million tons.

Produktion

Prisudvikling "Økologiske tørrede bananskiver fra Sri Lanka 500 g"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.7/5

71 Bewertungen


77%
17%
6%
0%
0%
Alexander H.  | 29.05.2022

Smag

Du kan sammenligne bananskiverne med bananstrimlerne (jeg ville give dem 5 stjerner i stedet for 4 på grund af prisen, hvis nogen har læst min anmeldelse der). De har også en let underliggende syrlig note, men det er ikke dårligt. Alt i alt er de dog stadig søde, selv om jeg ville have foretrukket, at de var rigtig søde.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Pauline D.  | 08.05.2022

de bedste, jeg har testet

perfekt

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 24.02.2022

-

-

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 25.01.2022

Sød og sur smag

Jeg er meget begejstret, jeg ville egentlig have hele tørrede bananer, men da de ikke var tilgængelige, skiftede jeg til de skivede.... Det er meget bedre at portionere. Smagen er sød og sur.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 11.01.2022

Helt OK

Smager OK, men ikke noget særligt, så hellere en frisk banan

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 29.12.2021

Bedst!

Meget velsmagende!

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 28.11.2021

Du behøver aldrig mere at smide bananer ud, fordi du

Du behøver aldrig mere at smide bananer ud, fordi du ikke kan spise dem. Chipsene er et godt alternativ til friske bananer og smager mindst lige så godt!

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 13.11.2021

Det er min smag!

Det er her, der er forskellige opfattelser. Mor og søn elsker dem, far siger, at de er "mærkelige". Den er blød i konsistensen og dejlig sød, men ikke klistret. Vi vil gøre det igen!

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 08.11.2021

Meget velsmagende med müsli, yoghurt eller ren.

Meget velsmagende med müsli, yoghurt eller ren. God konsistens og meget god banansmag.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 03.11.2021

-

-

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert

Kunderne købte også