Tørrede bananstrimler 45 x 250 g

994,00 kr.*

88,36 kr.* pr. 1 kg

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Perfekt til müsli, bagning og som snack
  • Ren frugtnydelse uden tilsat sukker og konserveringsstoffer
  • Saftige og naturligt søde
  • Hurtig energi på farten
  • Velegnet til en vegansk og glutenfri diæt
Kvalitet: Tørrede bananstrimler 45 x 250 g
77,00 kr.
29,75 kr.
227,50 kr.
Antal: Tørrede bananstrimler 45 x 250 g
29,75 kr.
994,00 kr.
Varianter: Tørrede bananstrimler 45 x 250 g
29,75 kr.
227,50 kr.

Mindst holdbar til: 21.04.2023

Køb nu: Tørrede bananstrimler 45 x 250 g

Du kender det sikkert - denne pludselige trang til en sød snack, der normalt er vanskelig at ignorere. Åh ja, vi rammes også af og til! At kæmpe imod det er meningsløst - og det behøver du heller ikke. For at du med god samvittighed kan overgive dig til din lyst til noget sødt, har vi indlemmet et nyt, naturligt snackalternativ i vores sortiment. Hvis du er lige så stor en bananfan som os, skal kan du glæde dig ekstra meget: Nu kan du bestille de lækre power-frugter i tørrede strimler! På den måde er du optimalt udstyret næste gang du får uanmeldt besøg af den lille søde sult.

En ordentlig omgang frugt

Bananer kommer oprindeligt fra troperne og er blandt de ældste kulturplanter. De gule frugter er omkring 15 cm lange og varierer i farve fra grøn til gul afhængigt af ​​modningsgraden og sort. Vi bruger kun modne og derfor søde frugter til fremstillingen af bananstrimlerne. Disse muliggør maksimal nydelse - uden tilsætningsstoffer.

Fri for tilsat sukker og konserveringsmidler

Vores tørrede frugter er helt naturlige og kommer i deres lufttætte emballage uden tilsætning af sukker, svovl eller kunstige smagsstoffer. Som resultat deraf smager de behageligt frugtagtig og ikke så søde som konventionelle tørrede bananer. En ren frugtfornøjelse, som du absolut bør prøve!

Den lille ekstra portion energi

De usødede bananer er en fremragende snack til enhver lejlighed - uanset om du er på farten, på arbejde eller i skolen. Bananer er ikke kun en praktisk energikilde for sportsudøvere. På grund af den høje andel af fruktose og glucose leverer bananstrimlerne energi særligt hurtigt. Således kan du nu have den naturlige energibooster med på farten uden frygt for et klistret bananuheld i tasken.

Meget mere end bare en snack

De søde bananer er ikke kun det ideelle alternativ til konventionelt slik. De er også ideelle som en sød, frugtig tilføjelse til müslier og grød eller som topping til smoothies og chokolade desserter. De bløde strimler viser sig også som en forrygende bageingrediens: Hvad med et frugtagtig, saftigt bananbrød eller bananet kagepynt? Takket være deres sødme giver de tørrede bananer desuden solide, krydrede og varme retter en sofistikeret twist.

Hos os kan du få de lækre allrounder skånsomt tørrede og uden tilsat sukker. Så velbekomme: Køb tørrede bananstrimler nu!

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1343 / 321
Fedt 0.6 g
Heraf mættede fedtsyrer 0 g
Kulhydrater 75 g
Heraf sukkerarter 39 g
Kostfibre 3 g
Protein 4 g
Salt 0.05 g
Varenummer: BANA_002_T45
Oprindelse Colombia
Indhold 11.25 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260654783933
Datablad Specifikation
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt. Beskyttes mod lys.
Ingredienser 100% bananer
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, JORDNØDDER, SOJA, MÆLK (LAKTOSE), NØDDER, SESAM og SVOVLDIOXID (SULFITTER)
Mindst holdbar til 21.04.2023
Varebetegnelse Tørrede bananstrimler
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Tørrede bananstrimler 45 x 250 g
Vores tørrede bananstrimler er fremstillet af 100 % af frugten og indeholder derfor ingen tilsætningsstoffer som smagsforstærkere eller tilsat sukker. Bananerne indeholder naturligt nok sukker til at give en behagelig sød smag.
href="https://www.korodrogerie.de/bananenchips-ohne-zuckerzusatz-1-kg">bananchips har de tørrede bananstrimler en blød, saftig og lidt fast konsistens, når man bider dem i munden.
100 g tørrede bananer indeholder 321 kcal.
Hvis du vil tabe dig, er et kalorieunderskud normalt nøglen til succes. Vores bananstrimler er helt sikkert et godt alternativ til konventionelle slik, de er uden tilsat sukker og scorer point som en kilde til fibre.
Vores tørrede bananer kommer fra Colombia. For at bananerne kan udvikle deres aromatisk-søde smag, skæres de i lange strimler og tørres derefter forsigtigt. Vi bruger kun modne, søde frugter for at opnå maksimal nydelse.
Hvis de opbevares korrekt (køligt, tørt og beskyttet mod lys), har vores bananstrimler en holdbarhed på mindst 15 måneder fra produktionstidspunktet. Vi har naturligvis også trykt holdbarhedsdatoen på din emballage.

Varieties & Origin

Dried banana stripes

Dried banana stripes come from ripe bananas, and are about 10 cm long

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Indien 30900000
China 11200000
Indonesien 7300000
Brasilien 6800000
Ecuador 6500000
Philippinen 6200000
Guatemala 4000000
Kolumbien 3700000
Angola 3500000
Tansania 3500000
Costa Rica 2600000
Mexiko 2400000
Vietnam 2100000
Ruanda 1800000
Burundi 1700000
Kenia 1400000
Ägypten 1400000
Papua-Neuguinea 1400000
Kamerun 1200000
Dominikanische Republik 1200000

Bananas grow in the tropical and subtropical regions near the Equator which are often referred to as The Banana Belt. This is located between the 38th degree north and the 28th degree south latitude, and offers ideal growing conditions. In 2018, almost 116 million tons of bananas were grown worldwide. The world's largest producer is India with 30.9 million tons.

Produktion

Prisudvikling "Tørrede bananstrimler 45 x 250 g"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.7/5

86 Bedømmelser


80%
14%
2%
1%
2%
Anonym  | 27.02.2022

Smager som en ferie

Bananskiverne er bløde og fyldige i smagen. Meget velsmagende, enten i müsli eller som en snack mellem måltiderne. Jeg vil bestille igen!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 22.02.2022

Kannte ich vorher so noch nicht, würde ich aber wieder kaufen.

Die Banenenstreifen sind eine gelungene Abwechslung, wenn man mal keine Lust auf die Chips hat.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 15.02.2022

LÆKKERT! Simpelthen mega godt! Hvem på

LÆKKERT! Simpelthen mega godt! Hvis du kan lide banan, vil du elske det!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 12.02.2022

Absolute Kaufempfehlung

Paket angekommen. Packung geöffnet und direkt schon die Hälfte aufgegessen! Immer wieder mega lecker 😋

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 08.02.2022

Næste gang vil jeg bestille flere pakker,

Næste gang bestiller jeg flere pakker, for de bliver altid spist op.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 21.01.2022

Super velsmagende og meget god PLV

Super velsmagende og meget god PLV

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 12.01.2022

Süß und lecker

Sehr süß und lecker

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 17.12.2021

meget klæbrig

Desværre er det slet ikke min smag, bananerne er meget fugtige og klistrede, jeg havde forventet rigtige tørrede og sprøde bananer, som jeg kender dem fra Sydamerika. Den er heller ikke egnet som snack til mine børn, da den er svær at tygge.

Vores feedback:Hey, vielen Dank für dein Feedback. Es tut uns leid, dass du dir unter dem Produkt etwas anderes vorgestellt hast. Probier doch mal unsere Bananenchips ohne Zuckerzusatz aus, diese sind auf alle Fälle ein knuspriger Snack. Liebe Grüße, dein KoRo Team :) 
Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 15.12.2021

Jeg elsker bananer i denne form, mmmh

Meget meget velsmagende

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anonym  | 10.12.2021

Jeg bestilte den af ren nysgerrighed. Det kræver lidt tilvænning,

Jeg bestilte den af ren nysgerrighed. Det kræver lidt tilvænning, men jeg glæder mig til at afprøve opskrifter med den. Jeg er sikker på, at det vil være lækkert i bananbrød, for eksempel!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig

Gør din ordre fri for forsendelsesomkostninger! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også