Edamamebønner ristede og saltede 750 g

98,00 kr.*

130,67 kr.* pr. 1 kg

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Skønt alternativ til traditionelle snacks
  • Saltede og sprøde snack
  • Rige på protein
  • Højt fiberindhold
  • Ristede uden fedtstof
Kvalitet: Edamamebønner ristede og saltede 750 g
98,00 kr.
157,50 kr.
570,50 kr.
Varianter: Edamamebønner ristede og saltede 750 g
98,00 kr.
98,00 kr.
98,00 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 21.03.2023

Køb nu: Edamamebønner ristede og saltede 750 g

En grøn bælgfrugt skal være den nye erstatning for de elskede, fede kartoffelchips? Det lyder utroligt, men er sandt. Således løfter vi nu sløret for vores smaragdgrønne edamame-snack.

Saltede edamamebønner - stjernen i enhver sushi bar

Men hvad er edamame præcist? De grønne ærtelignende bønner er sojabønner, der er høstet umodne. Især i asiatiske køkkener har edamamebønnerne en fast plads. I vietnamesiske restauranter eller på sushi-barer nydes de grønne sojabønner gerne rå som en salt starter. For at nå til sojabønnens lysegrønne indre skatte puttes hele bælgen i munden hvorefter de enkelte bønner trækkes ud med tænderne. Med udgangspunkt i denne salte fornøjelse, har vi nu fremtryllet en snack-klar version til sofaen eller festen. Vi har fjernet skallen og tilbyder således de små, ristede ædelstenlignende bønner klar til snacking lige fra posen.

Edamame som lækkert chips-alternativ

Så de grønne bælgfrugter skal være kartoffelchipsenes nye erstatning? Med en let nøddeagtig og mild smag er edamame en reel, stærk konkurrent til de fede kartoffelchips. Vi forfiner de ristede edamame med en knivspids salt, ingen tilsætningsstoffer, ingen smagsforstærkere - det er ren snacking! Hvis du har lyst til en lille variation, kan du dyppe de tørrede edamamen i hummus eller en krydret guacamole. På grund af den behageligt salte aroma er de ristede edamamebønner ikke kun velegnet som en snack, men også som en sprød tilføjelse til en salat eller som en ekstra, bidfast komponent i din bowl. 

Proteinrig snack 

Med vores ristede edamamebønner med salt kan du nu snacke uden tøven og forsyne dig med værdifulde proteiner. Blot 100 g af vores ristede edamame indeholder hele 43 g protein - en ægte proteinbombe. For at vi kan præsentere dig for det ideelle alternativ til chips og andre fedtede lækkerier, steger vi vores sojabønner uden fedt og forfiner dem kun med en knivspids salt. Og ikke nok med det: Edamame er med deres 13 g pr. 100 g også en uovertruffen kilde til fiber.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1726 / 412
Fedt 14 g
Heraf mættede fedtsyrer 2 g
Kulhydrater 23 g
Heraf sukkerarter 1 g
Kostfibre 13 g
Protein 43 g
Salt 1.3 g
Varenummer: BOHNE_005
Oprindelse Kina
Oprindelse (forarbejdning) Kina
Indhold 0.75 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335838556
Datablad Specifikation
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt. Beskyttes mod varme
Ingredienser 98 % edamame (SOJABØNNER), 1,3 % salt, hævemiddel: natriumcarbonat
Krydskontaminering Indeholder ingen andre allergener i henhold til EU-forordning 1169/2011
Mindst holdbar til 21.03.2023
Varebetegnelse Edamamabønner ristede og saltede
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Edamamebønner ristede og saltede 750 g
Ja, vores saltede edamame er 100% vegansk.
Vores lækre edamamamebønner overbeviser ikke kun med deres smag, men også med deres ingredienser og næringsværdier. Selv ristet er edamame en sand proteinbombe. Med hele 43 g protein pr. 100 g, et proteinindhold på ca. 42 %, giver de saltede sojabønner dig værdifulde proteiner, når du snacker - to fluer med ét smæk!
Edamame er normalt sikkert for hunde, når det spises råt - men salt er det ikke. Derfor bør din hund ikke spise store mængder af vores saltede edamame. Så hvis dit firbenede familiemedlem har plyndret hele pakken, bør du kontakte en dyrlæge.
Ja, vores saltede edamame er 100% vegansk.
Efter vores mening er der intet vigtigere for en sund livsstil end en sund og afbalanceret kost. Vores saltede edamame overbeviser med en masse proteiner og fibre og kan derfor støtte dig i en sund livsstil. Hvor dejligt det end lyder. I sidste ende er det som med alle andre snacks: du bør ikke spise for meget af dem.
Edamame er umodne sojabønner, der er høstet. Der er to til tre bønner pr. skal, på størrelse med en fingernegl. I Japan er de en populær ledsager til øl på pubberne. I Tyskland er saltet edamame nu også på menuen som forret på restauranter i den højere klasse. De har en mild og let nøddeagtig smag og passer godt sammen med tofu i skåle eller asiatiske retter.
For at edamamamebønnerne kan holde sig så længe som muligt skal de opbevares køligt, tørt og beskyttet mod sollys. På denne måde forbliver de saltede bønner dejligt sprøde og kan holde sig i op til 9 måneder. Forsyningen til den næste filmaften er sikret.
100 g ristet edamame indeholder i alt 421 kcal. Da vi ikke rister sojabønnerne i fedtstof og kun tilsætter en knivspids salt, er de et godt alternativ til chips og krydrede nødder.
Det særlige ved ristet edamame er nok den behagelige smag. Den let nøddeagtige og milde aroma fra sojabønnerne afrundes med en knivspids salt. Især hvis du leder efter et alternativ til fedtede chips og stærkt krydrede kiks, er vores ristede edamame en snack, som du helt sikkert bør prøve. Du vil elske den behageligt salte smag af edamame - det er helt sikkert!
Du kan også spise et par af vores ristede og saltede edamamefrø under graviditeten. Som et sojaprodukt indeholder edamame planteøstrogener. Da du ikke bør indtage sojaprodukter i for store mængder under graviditeten, anbefaler vi, at du nyder edamame i moderate portioner, ligesom enhver anden snack.

Varieties & Origin

Green shell

This variety is an early and particularly large soybean. It has a bright pod colour and a full-bodied taste, and weighs an average of 1.5 g per grain.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Brasilien 125887
USA 123664
Argentinien 37787926
China 14193621
Indien 13786001
Paraguay 11045971
Kanada 7266600
Ukraine 4460770
Russland 4026850
Bolivien 2942131
Republik Südafrika 1540001
Uruguay 1334000
Italien 1138993

Originally from Japan, the name Edamame means something like 'bean on a branch'. The soybeans are harvested slightly unripe and then generally steamed with the pod. However, only the green beans are then eaten, not their pericarp. Exact figures on the worldwide production of edamame beans are not known, this is why our map shows you the cultivation of other soy varieties as well.

Produktion

Prisudvikling "Edamamebønner ristede og saltede 750 g"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.7/5

536 Bedømmelser


78%
17%
4%
1%
1%
Petra T.  | 12.08.2022

Det kræver lidt tilvænning i starten ...

... men når man først har fået smag for det ... Vi ønsker ikke længere at undvære dem. På salater eller som snack, eller i risretter som erstatning for jordnødder.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Jeanette H.  | 09.08.2022

Bedre alternativ

Rigtig gode i salat. God pakning.

1 person(er) fandt denne information nyttig
Laura F.  | 31.07.2022

Öfters mal was Neues probieren

Jeg havde virkelig lyst til at prøve noget nyt. Jeg kendte ikke edamamamebønner før og købte dem kun på et tilfældigt tidspunkt, men det var en god beslutning! Jeg synes, de smager rigtig godt, men jeg kan også godt forstå, hvis mange ikke kan lide dem. Det er noget anderledes, noget, som man skal vænne sig til.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Cécile G.  | 28.07.2022

fremragende

Jeg er stadig tilfreds med mit køb

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Petra L.  | 21.07.2022

Super

Mega velsmagende godt alternativ til konventionelle snacks 👍🏽

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
GIOVANNA C.  | 21.07.2022

Den snack, som alle bør have i deres taske

En velsmagende og lækker snack, der opfylder ethvert behov med hensyn til ernæring! Jeg har altid en lille beholder i min taske :-)

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Marion B.  | 15.07.2022

Godt produkt!

Dette produkt har en god smag, dejlig som aperitif eller i salater for den sprøde side. Den er faktisk ikke særlig salt.

1 person(er) fandt denne information nyttig
Jürgen J.  | 04.07.2022

Lækker og ikke for salt

God idé og meget velsmagende. Saltindholdet ligger snarere på den nedre grænse for opfattelsen, så der er ingen reel sammenligning med konventionelle chips eller nibbles.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Anette K.  | 01.07.2022

Edamane

Smager meget godt. 😊😊

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Susanne P.  | 20.06.2022

Anbefales stærkt som en sund snack mellem måltiderne

Kan varmt anbefales - den perfekte snack mellem måltiderne - de kan lide at spise dem friske, men ristede smager de også godt 👍

1 person(er) fandt denne information nyttig

Gør din ordre fri for forsendelsesomkostninger! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også