🔥Ved temperaturer over 25 °C kan vi desværre ikke garantere, at produkterne forbliver intakte og ikke smelter under transporten🔥

Økologiske Fairtrade-mangostrimler Brooks 1 kg

185,50 kr.*

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Frugtsøde, saftige og uimodståeligege lækre
  • Fairtrade og økologisk kvalitet
  • Svovlfri og uden tilsat sukker*
  • Praktisk 1 kg værdipakke
  • Din nye naturlige yndlingssnack
Kvalitet: Økologiske Fairtrade-mangostrimler Brooks 1 kg
150,50 kr.
136,50 kr.
185,50 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 31.07.2023

Køb nu: Økologiske Fairtrade-mangostrimler Brooks 1 kg

Vi elsker striber. Vi kan bedst lide dem, når de lyser orange op og ikke kun ser søde ud, men smager lige så godt! Nej, KoRo er selvfølgelig ikke ved at blive modedesignere. Vi foretrækker at skræddersy vores snacks helt efter dine ønsker. Derfor har vi ud over vores økologiske mangostrimler nu også en fairtrade-udgave til dig. Således garanterer vi, at vi overholder de økologiske, sociale og økonomiske normer i overensstemmelse med Fairtrade-standarderne (mere herom i FAQ'erne). De økologiske fairtrade-mangostrimler har en frugtig-sød smag og et super saftigt bid. I modsætning til mange af supermarkedets varianter er vores tørrede mangoer ikke svovlbehandlet og indeholder ingen ekstra sukker - de indeholder jo allerede naturligt sukker og har dermed en behagelig sødme. Med vores striber er du ikke kun optisk, men også smagsmæssigt på linje med trenden - køb fairtrade mangostrimler fra KoRo nu!

Økologiske mangostrimler - fra tørring direkte hjem til dit køkken

Hvad skal vi bruge for at lave din yndlingssnack? Mangoer af den bedste kvalitet! Og efter mange smagsprøver fandt vi dem i Burkina Faso, hvor vi også direkte får vores mangostrimler fra. Her skæres de i strimler efter høst og tørres forsigtigt. Du kan i øvrigt læse mere om, hvordan vi tørrer vores frugter i vores blogartikel "Hvordan fremstilles tørrede frugter?". Normalt ville den friske frugt være på vej til dit supermarked via mange mellemstationer efter høsten og blive pakket ind i stadig nye emballager undervejs. Hos KoRo mener vi, at dette er meningsløst ud fra et økologisk, økonomisk og procesorienteret synspunkt. Derfor pakker vi vores økologiske mangoer lufttæt i Burkina Faso, mærker med KoRo-etiketter og transporterer dem direkte derfra til vores lager i Berlin. De omkostningsbesparelser, vi opnår ved at springe handelstrin over, bruger vi til at betale vores partnerlandmænd en fair betaling. 

Puffede mango og mango-pålæg: det fulde kick i KoRo-butikken

Som rigtige snack-designere er vi ikke tilfredse med mango kun i tørret form. Har du nogensinde hørt om puffede mango? De er ret sprøde og samtidig meget søde, takket være en anden tørringsmetode. Ud over de sprøde snacks er vi allerede ved morgenbordet ude efter det strålende gul-orange: Med mangofrugtpålæg med stevia og mangokarrypålæg sætter du allerede som Early Bird de rigtige Statements. Modetrends var i går, i dag viser du med Food-Highlights, hvordan lifestyle fungerer! 

Køb fairtrade økologiske mangostrimler

Det er klart: Hvis du ikke har de rigtige snacks derhjemme, har du mistet kontrollen over dit liv. Derfor bør du sørge for, at vores søde, saftige mangostrimler kommer ind i din snackskuffe så hurtigt som muligt. Vi fokuserer på udseende og kvalitet. Derfor indeholder vores Brooks mangostrimler ingen svovl og leveres til din dør i økologisk kvalitet. Desuden sætter vi pris på fairtrade-standarderne for at overholde særlige sociale, miljømæssige og økonomiske standarder (mere herom i FAQ'erne). Få dem, før alle andre får dem: Køb Fairtrade økologiske mangostrimler nu.

* Mangostrimlerne indeholder naturligt sukker.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1501 /  355
Fedt 0.5 g
Heraf mættede fedtsyrer 0.1 g
Kulhydrater 78 g
Heraf sukkerarter 66 g
Kostfibre 8.4 g
Protein 1.5 g
Salt 0.1 g
Varenummer: MANG_026
Oprindelse Burkina Faso
Oprindelse (forarbejdning) Burkina Faso
Øko-oprindelse Ikke-EU-landbrug
Indhold 1 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260718292234
Øko-kontrolorgan
BF-BIO-154
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt. Beskyttes mod varme
Ingredienser 100% tørret mango* *fra kontrolleret økologisk landbrug
Krydskontaminering Indeholder ingen allergener i henhold til EU-forordning 1169/2011.
Mindst holdbar til 31.07.2023
Varebetegnelse Økologiske tørrede mangostrimler
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologiske Fairtrade-mangostrimler Brooks 1 kg
Ja, disse mangostrimler er Fairtrade. Dermed ønsker vi at bidrage til at forbedre miljøbeskyttelsen og de sociale standarder i Burkina Faso.
Du kan selvfølgelig også selv lave de tørrede mangostrimler. Den nemmeste måde er at bruge en dehydrator, fordi temperaturen kan holdes konstant på 50 grader i lang tid (ca. 10-12 timer). Men dit projekt kan også fungere med en ovn. Du skal dog huske på, at tørring er meget tidskrævende og frem for alt meget energiforbrugende.
Vores mangoer vokser i Burkina Faso, et land i Vestafrika. Vi køber vores mango direkte fra vores partnerbønder der og kan garantere overholdelse af økologiske og Fairtrade-standarder gennem et direkte samarbejde.
Vi undgår strenge klassifikationer af sundt eller usundt. Der findes i øvrigt ikke sådanne klassifikationer inden for økotrofologien, dvs. ernæringsvidenskaben. I sidste ende gælder det altid: "Balance er nøglen", og det kan du opnå med vores Fairtrade-mangostrimler. Den tørrede frugt er en god kilde til fibre og har en saftig-sød smag. Hvis du er interesseret i dette emne, kan du lytte til vores podcast-afsnit: "Tørret frugt vs. frisk frugt".
Ja, vores Fairtrade-mangostrimler er lavet af 100 % mango. Det er selvfølgelig derfor, de er veganske!
Der er 355 kalorier pr. 100 g tørrede mangostrimler. Vi har anført alle næringsværdierne i tabellen ved siden af eller under produktbeskrivelsen.
For at få lov til at sælge en fødevare som et Fairtrade-produkt skal tre forskellige standarder opfyldes: økologiske, sociale og økonomiske standarder. De økologiske standarder omfatter miljøvenlig dyrkning af produktet og forbud mod farlige pesticider. Sociale standarder vedrører styrkelse af små landbrugere og arbejdstagere, der bl.a. garanterer regulerede arbejdstider og forbud mod udnyttelse af børnearbejde. De økonomiske standarder omfatter gennemsigtige handelsforbindelser og frem for alt betaling af en Fairtrade-minimumspris og en Fairtrade-præmie fra de handlende. Denne præmie anvendes derefter til selvvalgte projekter af producenterne, der tjener samfundet. Overholdelse af alle Fairtrade-standarder kontrolleres og certificeres af FLOCERT, det globale certificeringsorgan for Fairtrade.
Hvis du vil have super saftige mangostrimler, skal du opbevare pakken på et køligt og tørt sted. De vil derefter kunne opbevares i deres originale emballage i mindst 10 måneder lige efter produktionen.
Hos KoRo ønsker vi at tilbyde dig det bredest mulige udvalg af produkter og give dig frihed til at beslutte, hvad du vil købe. Nogle vigtige forskelle mellem konventionelt, økologisk og Fairtrade: I konventionelt landbrug kan der anvendes visse pesticider inden for visse grænser, og f.eks. kan tørret frugt svovles for at konservere den. I økologiske produkter er det derimod forbudt at anvende pesticider og svovlbehandling. For Fairtrade-produkter er der ud over overholdelse af visse økologiske standarder (mange Fairtrade-produkter er derfor også certificeret økologiske) også sociale og økonomiske standarder, som skal overholdes. Du kan læse mere om dette under "Hvad betyder Fairtrade-mærket? Ligesom Fairtrade-standarderne kontrolleres og certificeres overholdelsen af de økologiske standarder regelmæssigt af et kontrolorgan, hvilket ikke blot resulterer i et generelt lavere udbytte pr. hektar sammenlignet med konventionelt landbrug, men også i en højere pris for produktet.
Vores mango er dyrket i Burkina Faso. Når de er næsten modne, høster vi dem og skærer dem i tynde skiver. Derefter skal mangostrimlerne i ovnen, hvor de tørres ved lav temperatur. Men hvordan adskiller det sig fra de puffede mangostrimler i butikken? Vi har skrevet et blogindlæg om vores forskellige tørringsmetoder, hvor vi forklarer præcis, hvordan vi tørrer vores tørrede frugt. Du er velkommen til at klikke på den!

Varieties & Origin

Kent

Den tørrede Kent-mango har en fyldig og ekstra frugtig smag. Den har en vidunderlig, fyldig gul farve og har et behageligt bid i, da Kent-mangoerne har færre fibre end andre mangosorter.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Produktion

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Prisudvikling "Økologiske Fairtrade-mangostrimler Brooks 1 kg"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

5/5

6 Bewertungen


100%
0%
0%
0%
0%
Manuela B.  | 14.05.2022

Gut

Lækre tørrede mandler

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Sandra T.  | 03.05.2022

Bedste mango udskæring nogensinde!

Ultra blød og rig på smag, denne kvalitet er mere end 5 stjerner!

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Begoña E.  | 06.04.2022

Perdición total...

Está buenísimo, para picar entre horas o en lugar de la cena. Dulces pero sin pasarse, para morirse...

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 25.02.2022

Selv pakken får dig til at se frem til den!

Lækre strimler med aromatisk mangosmag, et must for os.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 20.02.2022

1a-kvalitet

Store stykker, ikke særlig fiberrige. Meget velsmagende som en snack mellem måltiderne.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 15.02.2022

-

-

2 Person(en) fanden diese Information hilfreich

Kunderne købte også