Økologisk sojakød groft 1 kg

94,50 kr.*

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Økologisk
  • Fri for genteknologi og produceret i Østrig
  • 1 kg fordelspakke
  • Perfekt til veganere og vegetarer
Kvalitet: Økologisk sojakød groft 1 kg
91,00 kr.
94,50 kr.
87,50 kr.

På lager, leveringstid: 3-5 dage

Mindst holdbar til: 31.07.2023

Køb nu: Økologisk sojakød groft 1 kg

Alle taler om veganske alternativer til kød og køderstatning i form af fx sojastrimler. Men hvordan fremstilles den lækre køderstatning? Som navnet antyder, er den grundlæggende ingrediens - og den eneste! - sojabønner.

Først vaskes og afskalles sojabønnerne, efterfølgende males de til sojamel. Melet presses og affedtes, hvilket betyder at olieindholdet falder til 5%. Det affedtede sojamel kan nu presses i den rette form.

Det grove sojakød er lidt større og er perfekt som strimlet kød til fx burritos eller i din gullasch. Uanset om sojakødet skal i grøntsagsgryden eller marineres og steges til din salat, har de lækre strimler et godt bid og en mild kødfornemmelse. Prøv også vores fine sojakød, der kan bruges som alternativ til kødfars til fx vegansk lasagne eler pastaretter.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1497 / 356
Fedt 8 g
Heraf mættede fedtsyrer 1.6 g
Kulhydrater 14 g
Heraf sukkerarter 6.2 g
Kostfibre 15 g
Protein 50 g
Salt 0.02 g
Varenummer: SOJA_002
Oprindelse Østrig
Øko-oprindelse EU-landbrug
Indhold 1 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335838730
Datablad Specifikation
Øko-kontrolorgan
PL-EKO-07
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt.
Ingredienser 100% SOJA** fra økologisk landbrug
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, SESAM, MANDLER, HASSELNØDDER, VALNØDDER, CASHEWNØDDER og PISTACIENØDDER.
Mindst holdbar til 31.07.2023
Varebetegnelse Økologisk sojakød
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologisk sojakød groft 1 kg
Sojakoteletterne skal lægges i blød i varm grøntsagsbouillon i ca. 10 minutter. Derefter er den klar til at blive spist. Vores tip: steg sojakoteletterne for at gøre dem dejligt sprøde.
Det afhænger selvfølgelig af din appetit. Vi anbefaler 100 g til 4 personer, men så bør grøntsager og et tilbehør som f.eks. vores nudler ikke mangle.
Soya Geschnetzeltes skal opbevares køligt og tørt.
Sojakoteletterne indeholder ingen tilsætningsstoffer og er fremstillet af 100 % soja.
For at fremstille sojamel males sojabønner og presses derefter. Sojaolien adskilles fra sojamelet ved flere forskellige presningsprocesser. Sidstnævnte har et restfedtindhold på højst 5 % og kan formes i den ønskede form ved hjælp af en såkaldt ekstruder. Til dette formål blandes sojamel med dobbelt så meget vand og presses sammen under tryk og varme. Ved afslutningen af ekstruderingsprocessen presses sojamassen gennem en formkirtel. Efter at have forladt kirtlen udvider sojamassen sig gennem reduktionen, og der dannes en løs, fibrillær og kødlignende struktur. Det resulterende ekstrudrat kan skæres i forskellige længder for at fremstille enten fine eller grove sojakorn og derefter tørres og emballeres.
Groft sojahak er en vidunderlig erstatning for gullasch. Men du kan også bruge det som suppe eller salatpynt.

Varieties & Origin

Soy granules

These small granules made of soy are perfect for a vegan Bolognese, as they resemble minced meat in size (3-5 mm) and, once soaked, in texture.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
USA 119518490
Brasilien 114599168
Argentinien 54971626
China 13149485
Indien 10981000
Paraguay 10478000
Kanada 7716600
Ukraine 3899370
Russland 3621344
Bolivien 3018872

The demand for soy has been steadily growing over the past 30 years. In 2017, the world harvest of soy was 352 million tons. The ten largest producers, led by the USA, together produced 97% of the total world harvest.

Produktion

Prisudvikling "Økologisk sojakød groft 1 kg"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.8/5

98 Bedømmelser


86%
12%
1%
1%
0%
Sabrina G.  | 27.07.2022

at prøve!

første oplevelse med dette produkt. det første indtryk er godt... især, som altid, den maxi emballage!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Iris P.  | 18.07.2022

Super.

Små, nemme stykker, der er lette at tilberede. Kan tilsættes til enhver ret for at berige proteinindholdet. Smagen er neutral, som soja.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Serena Gaia B.  | 29.06.2022

Den vil aldrig mangle i mit spisekammer.

Fantastisk! Med dette produkt har jeg tilberedt fremragende arrosticini. De er meget alsidige. Uovertruffen værdi for pengene. Hvis jeg ikke selv havde tilberedt dem, ville jeg ikke have troet, at det ikke var kød. I stedet er de en glimrende erstatning for dem, der er veganere som mig, eller som blot ønsker at erstatte kød nogle gange. På den måde er du på den sikre side.

2 person(er) fandt denne information nyttig
Ángeles L.  | 21.06.2022

Jeg er vild med det!

Jeg kan virkelig godt lide smagen og konsistensen. Det er en af de bedste ærteproteiner, jeg har prøvet.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Sonja B.  | 14.06.2022

Igen og igen

Perfekt som supplement til grøntsagsfade eller gryderetter.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Astrid H.  | 22.05.2022

god kvalitet, god pris :-)

god kvalitet, god pris :-)

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Agathe T.  | 18.05.2022

Ideel køderstatning til salater eller færdigretter

Svarer produkterne til mine forventninger? Nogle af granulaterne endte dog som pulver efter transporten

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Ann-Christine S.  | 16.05.2022

POWERFOODS af høj kvalitet

Sødt / salt / DIVERSITY har fået et nyt navn! Prisen er helt vanvittig!!!! I butikken kan du få mindre pakker til et højere beløb.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Kirsten P.  | 24.04.2022

Tager godt imod krydderier, kan steges eller koges og kombineres med næsten alle grøntsager

Svarer til den fine sojahakker, men giver lidt mere bid. Derfor foretrækker jeg at bruge den i grøntsagsretter frem for i saucer.

1 person(er) fandt denne information nyttig
Simone P.  | 24.04.2022

Lagerpakke og topkvalitet!!!!

Lækkert! Stor pakke og topkvalitet

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig

Gør din ordre fri for forsendelsesomkostninger! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også