🔔 For alle early birds - 10% rabat på alle julekalendere*: ADVENT_SHOP 🔔

Økologisk sojakød fint 1 kg

91,00 kr.*

Priser er inkl. moms, plus forsendelse

  • Økologisk
  • Fri for genteknologi og produceret i Østrig
  • 1 kg fordelspakke
  • Perfekt til en vegansk eller vegetarisk diæt
Kvalitet: Økologisk sojakød fint 1 kg
91,00 kr.
94,50 kr.
87,50 kr.
Ved at indsende denne formular accepterer jeg de generelle vilkår og betingelser samt privatlivspolitikken.

Dette produkt forventes at være tilbage igen den 07.10.2022

Mindst holdbar til: 30.11.2023

Køb nu: Økologisk sojakød fint 1 kg

Alle taler om veganske alternativer til kød og køderstatning i form af fx sojakød. Men hvordan fremstilles den lækre køderstatning? Som navnet antyder, er den grundlæggende ingrediens - og den eneste! - sojabønner. Først vaskes og afskalles sojabønnerne, efterfølgende males de til sojamel. Melet presses og affedtes, hvilket betyder at olieindholdet falder til 5%. Det affedtede sojamel kan nu presses i den rette form.

Formen og størrelsen på de fine sojastykker minder om hakket kød. Uanset om det er til din veganske bolognese eller lasagne, som umami-drys på din salat eller bruges i dine freestyle køkkenkreationer vil du blive glad for det fine sojakøds mange talenter. Prøv også vores grove sojakød, som ligeledes har mange spændende anvendelsesmuligheder takket være den grovere struktur.

Gennemsnitligt næringsindhold pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1497 / 356
Fedt 7.5 g
Heraf mættede fedtsyrer 1.6 g
Kulhydrater 14 g
Heraf sukkerarter 6.2 g
Kostfibre 15 g
Protein 50 g
Salt 0.02 g
Varenummer: SOJA_001
Oprindelse Østrig
Øko-oprindelse EU-jordbrug
Indhold 1 kg
Producent KoRo
EAN/GTIN 4260335838723
Datablad Specifikation
Øko-kontrolorgan
EU Bio
PL-EKO-07
Spor Forklaring af sporhenvisning
Forsendelse Leveringstid
Virksomhed KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Opbevaring Opbevares tørt og køligt.
Ingredienser 100 % SOJA* *fra økologisk landbrug
Krydskontaminering Kan indeholde spor af GLUTEN, SESAM, MANDLER, HASSELNØDDER, VALNØDDER, CASHEWNØDDER og PISTACIENØDDER.
Mindst holdbar til 30.11.2023
Varebetegnelse Økologisk sojakød fint
Presse og forhandlere Download billede uden baggrund
Spørgsmål og svar: Økologisk sojakød fint 1 kg
Det afhænger selvfølgelig af din appetit. Vi anbefaler 100 g til 4 personer, men så bør grøntsager og et tilbehør som f.eks. vores nudler ikke mangle.
Du kan bruge sojaskiver som køderstatning i bolognese, i salater eller som tilbehør til enhver krydret ret.
Desværre er der stadig mange, der forbinder soja med begreberne "genteknologi" og "rydning af regnskoven". Det er rigtigt, at størstedelen af sojabønnerne kommer fra Brasilien og USA og endda er genetisk modificerede. Disse sojabønner anvendes imidlertid til fremstilling af dyrefoder. De sojaprodukter, der produceres i Tyskland til direkte forbrug, kommer ikke fra disse områder. De typiske oprindelseslande er Kina, Canada, Østrig, Frankrig og nogle gange endda Tyskland.
Hvis du vil tilberede sojakoteletter derhjemme, skal du blot hælde kogende vand eller grøntsagsbouillon over dem. Du kan derefter stege det eller tilsætte det direkte til din tomatsauce for at lave en lækker vegansk bolognese.
For at fremstille sojamel males sojabønner og presses derefter. Sojaolien adskilles fra sojamelet ved flere forskellige presningsprocesser. Sidstnævnte har et restfedtindhold på højst 5 % og kan formes i den ønskede form ved hjælp af en såkaldt ekstruder. Til dette formål blandes sojamel med dobbelt så meget vand og presses sammen under tryk og varme. Ved afslutningen af ekstruderingsprocessen presses sojamassen gennem en formkirtel. Efter at have forladt kirtlen udvider sojamassen sig gennem reduktionen, og der dannes en løs, fibrillær og kødlignende struktur. Det resulterende ekstrudrat kan skæres i forskellige længder for at fremstille enten fine eller grove sojakorn og derefter tørres og emballeres.

Varieties & Origin

Soy granules

These small granules made of soy are perfect for a vegan Bolognese, as they resemble minced meat in size (3-5 mm) and, once soaked, in texture.

Dyrkning efter land i tons
Land Tons
USA 119518490
Brasilien 114599168
Argentinien 54971626
China 13149485
Indien 10981000
Paraguay 10478000
Kanada 7716600
Ukraine 3899370
Russland 3621344
Bolivien 3018872

The demand for soy has been steadily growing over the past 30 years. In 2017, the world harvest of soy was 352 million tons. The ten largest producers, led by the USA, together produced 97% of the total world harvest.

Prisudvikling "Økologisk sojakød fint 1 kg"

Sådan har prisen udviklet sig over tid

Alle oplysninger uden garanti!

4.9/5

84 Bedømmelser


92%
8%
0%
0%
0%
Ambra F.  | 27.09.2022

Fremragende værdi for pengene, økologisk soja og god!

Ordren kom meget hurtigt, og jeg er meget tilfreds. Denne rehydrerede soja er meget velsmagende og alsidig. Pris/kvalitetsforholdet er meget godt, når man tager i betragtning, at sojaen er økologisk og de store mængder. Jeg satte stor pris på, at produktets udløbsdato allerede var synlig under købet.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Chiara G.  | 23.08.2022

Enkel og velsmagende

Jeg har allerede bestilt dem to gange, og jeg synes, de er fremragende til vegansk ragout og til alle tilberedninger med stuvede grøntsager. Den er meget nem at tilberede og giver en stor tilfredsstillelse til ganen.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Andréa B.  | 13.08.2022

Jeg køber den tilbage!

Det er første gang, jeg har prøvet dem, og jeg vil købe flere!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Vincent N.  | 08.08.2022

Jeg har ikke brug for mere kød i bolognese eller lignende.

Sojakoteletterne smagte rigtig godt i chili con carne (eller con soja).

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Patricia R.  | 07.08.2022

Et produkt, som du altid skal have på din buffet.

Meget godt produkt. Fremragende emballage. Jeg er meget tilfreds.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Martina S.  | 28.07.2022

Et godt alternativ eller supplement, hvis du ønsker at erstatte eller reducere animalske produkter.

Hvis du først lægger den i en varm, krydret grøntsagsbouillon (evt. også med sojasauce), kan du også "strække" hakket kød med den og dermed reducere kødforbruget en smule. Selv uden kendskab til erklærede kødspisere ;-)

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
marina p.  | 21.07.2022

Jeg anbefaler den.

Endnu ikke testet. Perfekt størrelse til mig. Ideel størrelse til bolognese-saucer. Lækkert.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Grégory M.  | 16.07.2022

Perfekt 👌 til gryderetter!

Størrelsen på sojabønnerne er lige tilpas til mine gryderetter! Der er ingen grund til at remixe... Giver mig mulighed for at få vegetabilsk protein af økologisk kvalitet til morgenmad!

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
silvia l.  | 08.07.2022

Storformat maxi bekvemmelighed!

Jeg er meget tilfreds, jeg bruger de små staccetti meget til at tilberede kødsovs. Fremragende køb.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig
Serena Gaia B.  | 29.06.2022

Den vil aldrig mangle i mit spisekammer.

Det er første gang, jeg prøver dette produkt. Det er fantastisk! Med 150 g (fra tørret) lavede jeg to måltider til tre personer, en hvid sauce til pasta og en chili med bønner. Jeg rehydrerede dem med grøntsagsbouillon. God, kan bruges til mange forskellige opskrifter, billig.

Vær den første til at markere denne bedømmelse som nyttig

Gør din ordre fri for forsendelsesomkostninger! 🤑

Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne.

Kunderne købte også